بهار را با گل ها به خانه بیاورید

4 سال پیش

اینجا چند گل بهاری را نام می‌بریم و البته راه و روش مهمان‌نوازی از آن‌ها را. اما بعد می‌گوییم چطور می‌شود تراس‌های کوچک آپارتمان یا باغچه‌های کوچک خانه‌ها را پرگل و سبز کرد. برای داشتن یک باغچه دل‌انگیز حتما لازم نیست باغچه و بالکنی بزرگ داشته باشیم. از هر فضای کوچکی می‌توان برای ایجاد سبزی و شادابی نهایت استفاده را کرد.


برای داشتن یک باغچه دل‌انگیز حتما لازم نیست باغچه و بالکنی بزرگ داشته باشیم. از هر فضای کوچکی می‌توان برای ایجاد سبزی و شادابی نهایت استفاده را کرد، البته با هزینه‌های کم و استفاده از وسایلی که دم دست همه ما هست.


لاله‌های آرام...لاله از گل‌های شاد بهاری است. شهر را هم با کاشت گل لاله از آمدن بهار خبر می‌کنند. اگر گلدانی از لاله دارید بهتر است آن را در مکان سردی که نور مستقیم ندارد، نگه دارید. اگر هم می‌خواهید گلدانتان سال بعد هم لاله بدهد نباید برگ‌های آن را ببرید و تا زمانی‌که برگ‌ها خودبه‌خود خشک شوند، به گلدان آب بدهید. بعد از زرد شدن برگ‌ها، دیگر به پیاز آب ندهید. اوایل تابستان هم دیگر برگ‌ها وقت خزان شدنشان است. پیاز‌ها را از خاک دربیاورید و بگذارید چندروزی در سایه خشک شوند. بعد می‌توانید آن‌ها در روزنامه‌ای بپیچید و تا اول پاییز که وقت کاشت پیاز‌ها می‌رسد، در جای خنک و خشک قرار دهید. اگر پیاز لاله دارید بهتر است از مخلوط خاک سبک شنی و کود پوسیده استفاده کنید.


آزالیای شادابآزالیای صورتی و دلربا هم از گل‌های پرطرفدار بهاری است که از اواخر زمستان سر و کله‌اش در گلفروشی‌ها پیدا می‌شود؛ البته گیاهی نیست که در خانه نگهداری شود و عاشق باغچه و بالکن است، اما اگر دوست دارید در خانه از آن نگهداری کنید باید فکر جایی باشید که هوا دائم در جریان باشد؛ حتی شب‌ها باید پنجره را باز بگذارید. برای غنچه‌دادنش باید محیط کمی سرد باشد و برای همین در پاییز و زمستان گل می‌دهد. بعد از گل دادن می‌توانید آن را از بالکن به اتاق خنک یا گلخانه منتقلش کنید و از اردیبهشت تا خرداد در سایه نگه‌اش دارید. برای آبیاری هم آب را در یک ظرف بریزید و بگذارید ۳ روز بماند و بعد که مواد و املاح آب ته‌نشین شد، از آن برای آبیاری آزالیا‌های خود استفاده کنید.


پامچال، لطیف و دلنوازگلدان‌های پامچال را در گوشه‌گوشه شهر دیده‌اید؛ رنگارنگ و لطیف و زیبا. خاک این گل همیشه باید مرطوب باشد پس به‌صورت منظم به آن آب بدهید؛ البته تا آنجا آب بدهید که آب از کف گلدان بیرون نزند. درواقع گلدان را غرقاب نکنید. نور غیرمستقیم در بهار و دمای خنک شرایط خوبی برای این گل مهیا می‌کند، اما نور زیاد و مستقیم خورشید، گلبرگ‌ها را می‌سوزاند و خزانشان می‌کند. سایه در جوار آفتاب بهترین جا برای پامچال است.


سنبلسنبل باستانی گلی زیباست از خانواده سوسنی‌ها که پیازی است. از نیمه اسفند تا اواخر فروردین می‌توانند مهمان ما باشد، در رنگ‌های سفید، قرمز، آبی، بنفش، صورتی و زرد. سنبل به نور زیادی نیاز دارد، به‌ویژه در زمان گلدهی. پس بهترین جا برای سنبل پشت پنجره است. اما آبیاری زیادی نمی‌خواهد و هروقت سطح خاک خشک شد کمی آب پای گل بریزید و روی گل‌هایش آب اسپری کنید. وقتی هم گلدهی تمام شد پیازچه‌اش را در خاک باغچه یا گلدان بزرگ‌تر بکارید. پیاز این گل با خشک شدن برگ‌ها می‌گوید که حالا وقت بیرون آوردن پیاز‌ها از خاک است.


گل شب بوگل شب بو در نزدیک بهار گل می‌کند و در فصل بهار همه جا فراوان یافت می‌شود. گل شب بو هم کم کم دارد جا در سفره هفت سین پیدا می‌کند و ایرانیان با ماهی شب عید گل شب‌بو را هم خریداری می‌کنند. بهترین محل برای نگهداری گل شب بو در داخل ایوان یا بالکن منزل و در پشت پنجره اتاق‌هاست. درصورت نگهداری شب بو در داخل آپارتمان، آن را شب‌ها بیرون بگذارید.

همیشه لازم نیست گل و گلدان را روی زمین بگذاریم یا باغچه وسیعی داشته باشیم. استفاده از فضای دیوار و سقف هم یک راه خوب و البته تزئینی برای قراردادن گلدان‌هاست. ساده‌ترین راه برای عمودی چیدن گلدان‌ها استفاده از نردبان‌های قدیمی است. اگر زیادی از رنگ و رو رفته است، رنگی به آن بزنید و بعد گلدان‌ها را روی نردبان بچینید.


برچسب ها: دکوراسیون، چینی، دیزاین، پذیرایی، دکوری،

دیدگاه شما

0 نظر
0